Vzkříšení kmotromafie na Divokém Severozápadě?
10. 09. 2015 / Leo Steiner
Je to přesně jeden rok a jeden den, co začal před krajským soudem v Ústí nad Labem proces v kauze ROP Severozápad (zde). Obžalovaní a jejich advokáti u soudu kopírují chování jejich bývalého kolegy a hejtmana Ratha a tudíž je konec procesu  v nedohlednu. Teprve čas ukáže, zda vyhrál v natahování délky procesu exnáměstek hejtmanky Vaňhové  Kouda, nebo exhejtman Rath (zde).

Jaká je situace na Divokém Severozápadě nyní? Mnohá media, ale rovněž aktuální zpráva BIS (zde),  nás informují o návratu starých kmotromafiánských struktur (zde). Lidé znalí místních poměrů potvrzují, že síly se drobně přeskupily, přestože v krajské vládě se k vládnoucí sociálně demokracii namočené do komtromafiánských struktur přidali komunisté v čele s oblíbeným hejtmanem Bubeníčkem. Regionem se rovněž šíří úsměvná informace, že nová krajská vláda má korupční sazebník, což je pro místní kmotromafii dobrá zpráva, jelikož bývalý odeesácký hejtman a šéf ROP SZ Šulc se svoji přezdívkou Pan 20% se v tehdejší době se svou partou utrhl z řetězu.     

Výše uvedené je ovšem špatnou zprávou nejenom pro obyvatele Ústeckého kraje, ale rovněž pro celé Česko. Mnohokrát bylo potvrzeno, že tento regionu je laboratoří lumpáren pro celou zemi. Pojďme se nyní podívat na jeden malý konkrétní případ, poukazující na aktuální propojení místních kmotromafií.  


V úvodu se vraťme v čase a podívejme se na jednu zakázku Úřadu ROP SZ. Dne 19. 4. 2011 je Úřadem ROP SZ oznámeno, že zakázku na Zajištění auditorských služeb projektů ROP SZ byla vybrána společnost Egap 91, s.r.o. se sídlem v Lounech (viz. příloha článku). Tato neznámá společnost porazila například mezinárodní a prestižní auditorskou společnost KMPG Česká republika (viz. příloha článku). Vlastníkem této společnost je nejenom v našem regionu známý advokát Růžek. Známý není pouze jako úspěšný advokát kmotra Alexandra Nováka, ale rovněž ho zná i policie, která již prošetřovala mnohá podezření, včetně objednávky nájemní vraždy. Musím zde potvrdit, že jakmile se v našem regionu zmíní osoba pana Růžka, tak všichni začnou hovořit potichu a rozhlížejí se kolem sebe.  


Díky úspěchu v této zakázce uzavřel exhejtman a expředseda ROP SZ, nyní obviněný v kauze ROP, Jiří Šulc, smlouvu právě s JUDr. Janem Růžkem. Na veřejné zakázky a nesrovnalosti v nich v té době dohlíží mladý zaměstnanec Úřadu ROP SZ Karel Rudolf z Chomutova. Už v té době bylo na Úřadu ROP SZ veřejným tajemstvím, že tohoto mladého muže sem dosadil místní kmotr. Jaký že to je kmotr – to se dozvíte později.  

Pokud se podíváme do obchodního rejstříku, tak zjistíme, že současně je v této době členem dozorčí rady společnosti Top Credit, a.s. jakýsi Karel Rudolf z Chomutova. Společnost Top Credit , která má „náhodou“ těžce dohledatelného vlastníka (kmenové akcie na jméno) a sídlí na stejné adrese jako vítězný Egap – 91. Mám k dispozici zápis z valné hromady společnosti Top Credit, kde jako akcionář vystupuje Egap – 91, vlastněná JUDr. Janem Růžkem.  


Stručně řečeno, v roce 2011 Úřad ROP SZ v čele s Jiřím Šulcem spolu se zaměstnancem Úřadu ROP SZ hlídají veřejné zakázky a nesrovnalosti , a současně s členem dozorčí rady Top Credit vlastněné JUDr. Janem Růžkem, Karlem Rudolfem, nyní pracujícího pro kmotra Alexandra Nováka (zde), přihrávají kontrakt JUDr. Janu Růžkovi, aby zajištoval auditorské služby projektům ROP SZ. Pan Karel Rudolf umí stát současně na straně zadavatele i dodavatele a vše za režie významných politiků, napojených na kmotromafii.  


Nyní se vraťme do současnosti. Již víme, že Karel Rudolf podniká s kmotrem Alexandrem Novákem, exhejtman Jiří Šulc čeká na soud a co JUDr. Růžek? Ten se nedávno stal krajským zastupitelem a souběžně se zastupováním kmotra Alexandra Nováka zvládá úspěšně rozvíjet své společnosti, včetně Top Credit, a.s. Tato společnost dobře prosperuje i díky Ústeckému kraji, pro který již řadu let výhradně zajišťuje prodej krajského majetku přes tzv. dražby (zde).

Stručně řečeno, stejně jako Karel Rudolf, i JUDr. Jan Růžek stojí jako krajský zastupitel na straně prodávajícího a současně jako podnikatel najatý na zprostředkování těchto prodejů.

Samotnou kapitolou jsou vlastní prodeje tohoto krajského majetku, kde se točí stovky milionů korun. Toto téma a další aktivity prokazující aktuální fungování místní kmotromafie na Divokém Severozápadě ovšem otevřu až příště.